Góra Świętej Anny – najsłynniejsze sanktuarium Opolszczyzny

To najsłynniejsze sanktuarium na terenie województwa opolskiego, a zarazem miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane przez miłośników historii. Góra Świętej Anny to nie tylko ważny ośrodek życia religijnego, ale i miejsce wyjątkowo mocno związane z Powstaniami Śląskimi. Jakie atrakcje czekają tu na wycieczki oraz na pielgrzymki? Dlaczego Góra Świętej Anny jest tak popularnym kierunkiem turystycznych wypraw?


Piękna okolica, moc zabytków i niezwykła magia sprawiają, że to sanktuarium stało się jednym z najważniejszych miejsc na Śląsku. Tutejszy kościół, w którym znajduje się figura św. Anny otoczona niezwykłym kultem, zyskał na znaczeniu w czasie rozbiorów. Gdy ludność Śląska została pozbawiona możliwości pielgrzymowania na Jasną Górę, to właśnie Góra Świętej Anny stała się dla Ślązaków najważniejszym ośrodkiem pątniczym. Do dziś pielgrzymki przybywają tu chętnie, tym bardziej, że w początkach XX wieku to miejsce stało się świadkiem ważnych wydarzeń historycznych. Z powodu toczonych w pobliżu walk stała się Góra Świętej Anny nie tylko ważna z punktu widzenia religii, ale i historii. Wizyta w tym miejscu to obowiązek dla każdego, kto chce w pełni poznać dzieje powstań śląskich oraz ujrzeć miejsca związane z toczonymi wówczas walkami. Znajdujący się w pobliżu jest najlepszym symbolem walk o polskość Śląska, a wielu wrażeń może dostarczyć również wizyta w pobliskim Muzeum Czynu Powstańczego.
To jeszcze nie wszystkie atrakcje tego miejsca. Góra Świętej Anny jest też terenem idealnym na wycieczki o charakterze geologicznym. Tutejszy rezerwat pozwala każdemu turyście zapoznać się z pamiątkami po tutejszym wulkanie, na którego szczycie znajduje się dziś słynne sanktuarium.