Pielgrzymki na Górę św. Anny – strzeżcie się kieszonkowców

Wraz z letnią, słoneczną pogodą rozpoczął się sezon pielgrzymkowy na Górę św. Anny. Każdego dnia tłumnie przybywają tu pielgrzymi z całego kraju. Wśród tych, którzy przywędrowali tu po duchowy pokarm, znajdują się również osobnicy kierowani niższymi pobudkami. Problem dotyczy oczywiście kieszonkowców.

Nie daj się okraść

Niezależnie czy jesteśmy na pielgrzymce, czy w centrum handlowym, nie można zapominać o kilku podstawowych rzeczach, które pomogą uchronić się przed kradzieżą.

Portfel – nie w tylnej kieszeni i nie w torebce ani plecaku. Wprawdzie są to jedne z najwygodniejszych miejsc, aby przenosić dokumenty i pieniądze, ale zarazem najbardziej narażone na obrabowanie. Zamiast tego warto trzymać pieniądze w przednich kieszeniach i to porozdzielane na kilka mniejszych sum. Dokumenty warto przechowywać blisko ciała, np. w specjalnie zaprojektowanych torebkach, zakładanych na pas.

Chrońcie się nawzajem – podążając grupą znajomych, warto zwracać uwagę czy nie dołącza do nas ktoś obcy. Naszą podejrzliwość powinna wzbudzić każda nieznajoma osoba, która próbuje do was przyłączyć.

Karta, zamiast gotówki – strata karty debetowej jest mniej bolesna niż utrata większej ilości gotówki. Ale uwaga! Pamiętajcie drodzy pielgrzymi o tym, aby nie zapisywać na karcie kodu PIN do niej. Nie należy również mieć standardowych kodów, takich jak 0000, 1234, 1111, 9999 itp. Są one znane złodziejom i jest duża szansa że trafią w ten właściwy. Zamiast tego używajcie kombinacji przypadkowych cyfr, znanych tylko Wam.

Zwiększenie bezpieczeństwa – to priorytet

Podczas rozmowy z rzecznikiem prasowym Policji dowiedzieliśmy się, że na Górze św. Anny zostaną wzmocnione policyjne patrole. Zarówno te umundurowane, jak i cywilne. Ma to na celu dodatkowe wzmocnienie bezpieczeństwa pielgrzymów i skuteczniejsze wyłapywanie osób, które przybyły to w celach rabunkowych.